Akçakoca Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Akçakoca Ziraat Odası > Haberler > AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ TEKRAR GELDİ !

AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ TEKRAR GELDİ !

AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ İKİNCİ YUMURTLAMAYI GERÇEKLEŞTİRDİ

Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının çıkışlarının görüldüğü bugünlerde bahçelerde zararlının yumurta paketlerini bulmak için özellikle uç dallardaki yapraklar kontrol edilmelidir. Bulunan yumurta paketleri  hava sıcaklığına bağlı olarak 1-3 günde açılacaktır ve yumurtadan çıkan genç larvalar yaklaşık 10 gün ayrılmadan birlikte beslenerek yaşamlarını sürdürecektir. Tırtıl kolonilerini saymak için dalların uçlarına bakılmalıdır. Tırtıl kolonileri fındık bahçelerinde çaprazlama olarak birer ocak atlanarak her bahçede 10 ocakta dal sayımı yapılmalıdır.

Amerikan beyaz kelebeği görülmeye başladığında bulaşık yapraklar hızlı bir şekilde imha edilip, bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Ancak popülasyonun yoğun olduğu durumlarda zararlının görüldüğü yaprakların imha edilmesi zor olacağından, böcek zararı ekonomik zarar eşiğinin üstünde ise  kimyasal mücadele yapılmalıdır. Hasada yakın yapılan ilaçlamalarda hasat bekleme süresini mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir. Hasattan sonra Eylül ayında görülen döller hava şartları müsait olduğunda yoğunluk gösterebilmektedir. Bu dönemde ki döllerle mücadele etmek; önümüzde ki senenin zararlı populasyonunun azaltılmasında ve  bitki sağlığının korunmasında etkilidir.   İlaçlama yapılacaksa, yaprak gübresi ve iz elementler ile karışabilenler birlikte uygulanabilir.  

Uygulanacak olan insektisitlerin içeriği zararlı popülasyonuna etki etmesi açısından önem arz etmektedir. Amerikan beyaz kelebeği için kullanılacak ilaçların etken ana maddesi diflubenzuron,  cypermethrin içerikli olmalıdır. İlaçlama yapılırken hasat süresi göz önünde bulundurularak uygulama yapılması önemle tavsiye edilir. Bilgi için odamızı ziyaret edebilirsiniz.